Umownie

Masz pytanie? Zadzwoń: infolinia: 22 307 19 18
lub napisz: info@umownie.pl

Umowa o współpracy ze specjalistą ds. HR

Umowa o współpracy ze specjalistą ds. HR

Na polskim rynku pracy funkcjonuje kilka wyspecjalizowanych firm doradztwa personalnego. Firmy te nawiązują niejednokrotnie współpracę z przedsiębiorstwami, które planują zwiększyć zatrudnienie.

W tym celu zawiązywane są umowy o współpracę, które dotyczą zatrudnienia czasowego specjalistów ds. HR.

Specjalista od zatrudnienia

Jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu, profesja specjalisty ds. HR w zasadzie nie istniała. Wszystkie zadania związane z obsługą prawną i kasową pracowników były realizowane przez tzw. kadrowe. To one przyjmowały od pracowników zwolnienia lekarskie czy wnioski urlopowe, wyliczały premie i świadczenia miesięczne, jak i dbały o to, aby w zakładzie pracy spełniane były wszelkie zapisy prawa pracy. Dopełniały obowiązków względem ZUS i urzędu skarbowego, związane z zatrudnianymi przez przedsiębiorstwo pracownikami. Dziś osoby te pracują w Dziale Personalnym, ale zwykle nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdziwymi specjalistami ds. HR. Najczęściej tzw. HR-owcy mają za zadanie przeprowadzać kompletne procesy rekrutacyjne w firmie. Skrót HR zaczerpnięty został od angielskiej nazwy Human Resources. Specjalista ds. HR ogólnie rzecz ujmując odpowiada za ogół procesów rekrutacyjnych i personalnych, zachodzących w danej firmie. Taki zakres obowiązków można też zawrzeć w umowie o współpracę z firmą zatrudniającą HR-owców.

Kompetencje HR-owców

Firmy zawiązujące współpracę z biurami doradztwa personalnego, w których pracują HR-owcy, muszą określić, jakie zadania będą oni realizowali. W umowie można zapisać między innymi takie zadania jak:

 • organizację i prowadzenie kompletnych procesów rekrutacyjnych,
 • zamieszczanie ogłoszeń o pracę w mediach drukowanych i elektronicznych,
 • przygotowywanie kryteriów rekrutacyjnych,
 • analizę aplikacji napływających w związku z ogłoszeniem o pracę,
 • przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych,
 • negocjowanie warunków umów z kandydatami do pracy.

Jak wybrać dobrego HR-owca?

Przy zawieraniu umowy o współpracę z firmą zatrudniającą HR-owców warto sprawdzić, czy są to profesjonaliści w swojej dziedzinie. Dobry HR-owiec powinien posiadać wiedzę i doświadczenie w zawodzie specjalisty ds. personalnych. Dobrze by było, aby charakteryzował się on wiarygodnością, uczciwością i zaangażowaniem. Najlepsi HR-owcy w branży potrafią tylko na podstawie zachowania kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej rozpoznać, czy będzie on dobrym pracownikiem i czy przyniesie wartość dodaną firmie. HR-owiec musi być mistrzem negocjacji i mieć psychologiczne podejście do organizacji procesów rekrutacji.

Umowa o współpracy

Zawiązując współpracę z przedsiębiorstwem specjalizującym się w dziedzinie Human Resources, warto szczegółowo wskazać w umowie, jakie są oczekiwania co do pracy takich pracowników. Współpraca powinna zakładać na przykład realizację konkretnego procesu rekrutacji, który finalnie ma zakończyć się zatrudnieniem danej liczby pracowników, charakteryzujących się odpowiednimi kwalifikacjami.

W umowie o współpracę dla firmy HR należy zawrzeć kilka ważnych klauzul:

 • klauzulę dotyczącą odpowiedzialności współpracowników za powierzone mienie firmowe,
 • oświadczenie o przestrzeganiu przepisów o ochronie danych osobowych,
 • zakaz konkurencji w trakcie trwania współpracy,
 • oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich,
 • klauzula odpowiedzialności za wadliwe przeniesienie praw autorskich,
 • obowiązek zachowania poufności.

Zawiąż współpracę na podstawie umowy z Umownie.pl

Umownie,.pl jest serwisem, dzięki któremu szybko stworzysz optymalną umowę o współpracę z HR-owcem. Wystarczy, że zarejestrujesz w serwisie darmowe konto i otrzymasz dostęp do jego przetestowania. Serwis upraszcza w zdecydowany sposób zatrudnianie pracowników, ponieważ można w nim skorzystać z ponad 200 różnych wzorów umów.

W bazie Umownie.pl znajdziesz między innymi umowę o współpracę dla HR-owca, którą będziesz mógł uzupełnić o dane swojej firmy i swych współpracowników. Następnie, jeśli wszystkie punkty umowy będą dla Ciebie odpowiednie, wydrukujesz dokument, zapiszesz go w formacie PDF albo wyślesz do firmy, z którą zamierzasz współpracować. W przeciwnym wypadku, serwis umożliwi Ci edytowanie umowy, dodanie do niej punktów lub usunięcie tych, które nie są odpowiednie dla Ciebie. Oprócz tego, w Umownie.pl stworzysz bazę wygenerowanych wcześniej umów, wraz z listą swoich pracowników i współpracowników.

Umownie.pl pozwala generować załączniki do umów, świadectwa pracy, rachunki czy też wypowiedzenia, a to i tak tylko ułamek możliwości, jakie daje serwis dla swoich zarejestrowanych użytkowników.

Wystaw umowę o współpracy ze specjalistą ds. HR

Podaj adres e-mail i hasło