Umownie

Masz pytanie? Zadzwoń: infolinia: 22 307 19 18
lub napisz: info@umownie.pl

Umowa o współpracy z programistą

Umowa o współpracy z programistą

Przedsiębiorcy potrzebujący skorzystać z usług programisty stają przed dylematem jakiego rodzaju formę zatrudnienia warto wybrać.

Pośród wielu możliwości najbardziej korzystne jest znalezienie osoby, która prowadzi działalność gospodarczą – dzięki temu można rozliczać się na podstawie faktur VAT, a koszty takiej usługi są mniejsze niż w przypadku zlecenia czy etatu. W takim wypadku warto jednak podpisać umowę o współpracy z programistą aby wyraźnie określić ramy współpracy. Jak się do tego zabrać?

Programista jest przykładem stosunkowo świeżego zawodu, który podbija nasz rynek tak naprawdę dopiero od 20 lat. Przez ten czas zdążył już jednak wypracować sobie pozycję cenionego specjalisty. Nie da się ukryć, że osoby parające się tym zajęciem muszą posiadać nie tylko ogromną wiedzę popartą szerokim doświadczeniem, ale również pochwalić się uczestnictwem w wielu ukończonych projektach. Obiektywnym dowodem na osiągnięcie sukcesu jest również prowadzenie własnej działalności gospodarczej, która umożliwia podpisanie umowy o współpracę. Taka osoba znacznie łatwiej znajdzie intratne zlecenia, gdyż koszt wykorzystania jego umiejętności jest niższy i tym samym bardziej korzystny dla przedsiębiorcy.

Korzyści z podpisania umowy o współpracę oraz jej treść

Przy podejmowaniu współpracy z programistą podpisywanie umowy nie jest koniecznie, jednak niesie za sobą wiele korzyści. W treści umowy można zawrzeć dokładny przedmiot zlecenia i ramy współpracy – w przypadku pracy programisty będzie to zapewne pisanie programów wedle ścisłych wytycznych zleceniodawcy oraz tworzenie algorytmów i skryptów programistycznych. Osoba decydująca się na taką współpracę będzie musiała również testować i wdrażać nowe rozwiązania oraz opracowywać dokumentację techniczną i instrukcje – do wykorzystania przez innych deweloperów. Do obowiązków programisty może należeć również opracowywanie interfejsów i tworzenie aktualizacji – zarówno całych programów, jak też ich części.

Umowa o współpracy będzie przydatna również aby określić stawki wynagrodzenia, czas trwania umowy i wypowiedzenia, czy wreszcie prawa i obowiązki stron. Niezwykle istotne w tym wypadku są klauzule prawne, które mają dbać interesy podpisujących umowę. Przedsiębiorca najczęściej zapisuje w umowie klauzulę poufności oraz zakaz współpracy z konkurencją podczas trwania umowy. Czasem ta klauzula obejmuje również krótki czas po rozwiązaniu umowy. Napisany program jest pracą twórczą, dlatego też programista powinien również zobowiązać się do przeniesienia praw autorskich i oświadczyć, że bierze odpowiedzialność za wadliwe przeniesienie. Jeśli zleceniobiorca korzysta ze sprzętu lub zasobów zleceniodawcy, w umowie powinna się również pojawić klauzula powierzenia mienia.

Jak oszczędzić sobie kłopotów i czasu przy pisaniu umowy o współpracy?

Napisanie poprawnej umowy o współpracy z programistą nie należy do łatwych zadań. Próżno również szukać wzorów w Internecie, które są godne zaufania i w pełni odpowiadają naszym wymaganiom. Szczęśliwie dla innowacyjnego przedsiębiorcy powstał serwis internetowy do pisania umów – Umownie.pl. Stwórz swoje konto na naszej stronie i korzystaj z mnogości przydatnych funkcji:

  • pisz umowy o pracę, umowy o dzieło i umowy zlecenie,
  • wybieraj spośród ok. 200 gotowych szablonów dla najpopularniejszych zawodów, które wystarczy wypełnić, żeby uzyskać gotową do podpisania umowę,
  • edytuj każdy szablon, aby dostosować umowę do swoich potrzeb,
  • wyliczaj stawki wynagrodzenia (netto/brutto) i składki ZUS automatycznie dzięki wygodnej aplikacji online,
  • zapisuj umowy w formacie PDF, wysyłaj mailem lub drukuj bez wychodzenia z przeglądarki,
  • automatycznie generuj załączniki do umowy, świadectwa pracy, rachunki i wypowiedzenia
  • przeglądaj historię wszystkich stworzonych umów tworzącą wygodny rejestr współpracowników.

Przekonaj się jak łatwo napiszesz dowolną umowę z serwisem Umownie.pl. Testowanie możliwości serwisu jest zupełnie darmowe.

Wystaw umowę o współpracy z programistą

Podaj adres e-mail i hasło