Umownie

Masz pytanie? Zadzwoń: infolinia: 22 307 19 18
lub napisz: info@umownie.pl

Umowa o współpracy z muzykiem

Umowa o współpracy z muzykiem

Rodzinne uroczystości, takie jak wesela, rocznice lub urodziny, szczególnie te okrągłe, wymagają odpowiedniej oprawy. Jak lepiej podkreślić wyjątkowy charakter takich spotkań, niż zatrudniając zespół muzyczny?

Przy jednorazowych zleceniach najbardziej odpowiednią formą współpracy jest umowa o współpracy. Warto wiedzieć, jak sporządzić taką umowę i co w niej zawrzeć, by po występie muzyków pozostały wyłącznie miłe wspomnienia.

Muzyk muzykowi nierówny

Pojęcie ‘muzyk’ jest bardzo pojemne. Kryją się pod nim zarówno instrumentaliści, jak i wokaliści, kompozytorzy, dyrygenci oraz osoby zajmujące się aranżacją utworów muzycznych. Muzyk nie musi posiadać kierunkowego wykształcenia, aby móc się określać tym mianem. O wiele ważniejszy jest talent i indywidualne zdolności, ponieważ to one decydują o powodzeniu i zainteresowaniu wśród publiczności a to liczba słuchaczy w dużej mierze decyduje o karierze muzyków.

Umowa o współpracy z muzykiem – podstawowe informacje

Muzyk z działalnością gospodarczą to wygodne rozwiązanie. Można z nim wówczas zawrzeć umowę o współpracy, która określa prawa i obowiązki obu stron oraz kwotę wynagrodzenia. Wśród obowiązków najczęściej wymienianych w umowach jako powinności muzyka można zawrzeć:

 • występowanie na organizowanych przez zleceniodawcę koncertach, imprezach promocyjnych, przyjęciach lub festynach;
 • pełnienie roli animatora na organizowanych przez zleceniodawcę koncertach, imprezach promocyjnych, przyjęciach lub festynach;
 • komponowanie utworów muzycznych (zarówno warstwy muzycznej, jak tekstowej);
 • tworzenie produkcji muzycznych;
 • aranżowanie utworów muzycznych zgodnie z sugestiami zleceniodawcy;
 • uczestniczenie w nagraniach;
 • montaż materiałów muzycznych;
 • dbanie o powierzone mu instrumenty muzyczne i sprzęt nagłośnieniowy (jeśli nie dysponuje własnym);
 • realizacja innych usług uzgodnionych ze zleceniobiorcą.

Muzyk, który marzy o błyskotliwej karierze, musi być oryginalny. Jego kompozycje powinny wyróżniać się na tle innych zespołów lub wykonawców. W zależności od tego, czy ambicją muzyka jest bycie twórcą, czy tylko odtwórcą, będzie sobie stawiał inne cele. Podstawą i warunkiem sine qua non, jeśli chodzi o uprawianie profesji muzyka, jest odpowiedni warsztat oraz talent. Nikt nie zatrudni na to stanowisko osoby, która nie potrafi dobrze grać na danym instrumencie bądź nie posiada odpowiedniej barwy głosu. Naprawdę trudno jest osiągnąć sukces na rynku muzycznym, dlatego znakomita większość wykształconych muzyków zmuszona jest dorabiać sobie uczestnicząc w – mówiąc kolokwialnie – chałturach.

Klauzule dla bezpieczeństwa

Kluczowym elementem zabezpieczającym interes przedsiębiorcy bądź zleceniodawcy przed szkodliwym działaniem nierzetelnego wykonawcy są odpowiednie klauzule. Nie może ich zabraknąć w żadnej umowie. W przypadku konfliktu na linii pracodawca – pracownik to właśnie one stanowią najlepszą i najbardziej skuteczną broń w walce o swoje dobro i dobro własnych interesów. W umowie o współpracy z muzykiem powinno się uwzględnić następujące zapisy:

 • obowiązek zachowania poufności;
 • zakaz konkurencji w trakcie trwania współpracy;
 • zakaz konkurencji po ustaniu współpracy;
 • oświadczenie zleceniobiorcy (wykonawcy);
 • oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich;
 • oświadczenie o odpowiedzialności za wadliwe przeniesienie praw autorskich.

W Umownie.pl potrzebna umowa już na Ciebie czeka!

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygodnym rozwiązaniem byłaby możliwość korzystania z gotowych, w pełni zgodnych z obowiązującym prawem i wartościowych wzorów umów, które można dowolnie modyfikować i zapisywać jako PDF-y??

Już nie musisz, ponieważ możesz się o tym przekonać osobiście po dokonaniu rejestracji i założeniu konta w serwisie Umownie.pl. Do dyspozycji każdego użytkownika pozostaje ponad 150 gotowych formularzy umów o pracę, dzieło, zlecenie i współpracy dla ponad 50 zawodów. Co więcej, raz stworzona umowa nie przepada – jest przechowywana w pamięci serwisu tak długo, jak o tym zadecydujesz. Przez cały czas masz możliwość wprowadzania do jej treści dowolnych zmian, włącznie z dodawaniem załączników i klauzul oraz paragrafów. Oprócz umów możesz także sporządzić pisma potrzebne do stworzenia rachunków do umowy, wypowiedzenia oraz świadectwa pracy. Ponadto w serwisie znajdziesz bardzo prosty w obsłudze przelicznik kwot netto i brutto oraz kalkulator, który wyliczy za ciebie składki dla ZUS-u.

Umownie.pl powstało z myślą o przedsiębiorcach, którym zależy na czasie a w związku z tym chcą do minimum ograniczyć konieczne formalności przy zatrudnianiu nowego pracownika. Nasze usługi kierujemy także do osób nie posiadających wiedzy i doświadczenia w przygotowaniu dokumentów zatrudnienia. Korzystając z przygotowanych przez zespół Umownie.pl wzorów i formularzy możesz mieć pewność, że wszystkie są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. W ich opracowywaniu uczestniczyli doświadczeni prawnicy. Nie zwlekaj i już dziś załóż konto w Umownie.pl. Testowanie nic Cię nie kosztuje, za to zyskać możesz bardzo wiele. Zapraszamy!

Wystaw umowę o współpracy z muzykiem

Podaj adres e-mail i hasło