Umownie

Masz pytanie? Zadzwoń: infolinia: 22 307 19 18
lub napisz: info@umownie.pl

Umowa o współpracy z lekarzem

Umowa o współpracy z lekarzem

Udzielanie świadczeń zdrowotnych, a więc diagnozowanie i leczenie chorób, badanie stanu zdrowia oraz profilaktyka to podstawa pracy każdego lekarza. Do tego dochodzi jeszcze wydawanie lekarskich orzeczeń i poradnictwo.

Zatrudnienie lekarza potrzebne jest nie tylko w ośrodkach służby zdrowia, jednak jeśli lekarz ma założoną własną działalność być może warto rozważyć rozliczanie się z nim na podstawie faktur? Do tego potrzebna będzie umowa o współpracy. Jak powinna ona wyglądać?

Czym charakteryzuje się umowa o współpracy?

Umowa o współpracy jest regulowana kodeksem cywilnym i tak naprawdę można w niej zawrzeć wszystko, o czym zdecydują strony. Jedyne obwarowania są takie, by treść bądź cel takiej umowy nie sprzeciwiały się ustawie czy zasadom społecznego współżycia. Umowa o współpracy z osobą posiadającą własną działalność gospodarczą ułatwia życie pracodawcy głównie ze względu na możliwość rozliczania się poprzez fakturę VAT. Warto jednak jasno i konkretnie sprecyzować, co taka umowa będzie obejmowała.

Dyplom lekarza i prawo wykonywania zawodu

Kompetencje lekarza wiążą się z odpowiedzialnością za zdrowie i życie, stąd powinien on posiadać potwierdzający jego umiejętności dyplom lekarski wydawany przez polską szkołę wyższą. Dyplom ten potwierdza, iż osoba go posiadająca odbyła sześć lat studiów, w tym dwa semestry stażu praktycznego. Sam dyplom to jednak nie wszystko. Oprócz niego lekarz od Okręgowej Izby Lekarskiej powinien otrzymać prawo wykonywania zawodu. Ponadto jeśli jest on specjalistą w jakiejś konkretnej dziedzinie medycyny oznacza to, że przeszedł szkolenie specjalistyczne oraz złożył PES (państwowy egzamin specjalistyczny). Powinien zatem również posiadać dokument potwierdzający zdanie PES. Oczywiście dobry lekarz posiada nie tylko wiedzę poświadczoną właściwymi dokumentami, ale również cechy osobowościowe predysponujące go do wykonywania tego zawodu w sposób zgodny z oczekiwaniami pracodawcy i pacjenta. Do tych cech należą zwłaszcza: odpowiedzialność, spokój, opanowania, sumienność, wyrozumiałość, tolerancja i cierpliwość.

Umowa o współpracy dla lekarza

Podstawą dobrze skonstruowanej umowy o współpracę jest jasne i precyzyjne określenie warunków. W wypadku podpisywania kontraktów z NFZ w umowie powinien znaleźć się zapis o realizowaniu czynności, które wynikają z tego kontraktu. Również podpisane przez zleceniodawcę umowy z innymi podmiotami powinny zostać zawarte w umowie o współpracę. Jeśli oczekuje się od lekarza współpracy z innymi lekarzami czy pracownikami, stosowny zapis także powinien znaleźć się w umowie o współpracę. Podobnie rzecz się ma z pełnieniem dyżurów lekarskich. Również potrzebna jest odrębna klauzula. Bardzo ważne jest też oświadczenie lekarza o podleganiu ubezpieczeniu OC. Nie wolno zapominać, że lekarz to osoba odpowiedzialna za zdrowie i życie ludzkie.

Szybkie i proste wystawianie umów z Umownie.pl

Skonstruowanie umowy o współpracę z lekarzem wymaga uwzględnienia wielu kwestii i trudno to opisać w kilku zdaniach. Jednak w Umownie.pl każdą umowę wystawisz szybko i bez trudu. Oszczędzaj czas i energię korzystając z ponad 150 wzorów umów, które znajdziesz na stronie. Nasi prawnicy przygotowali najpopularniejsze typy umów z najczęściej spotykanymi zawodami i wciąż pracują nad poszerzaniem tej bazy.

Oczywiście gotowe wzory są elastyczne, co oznacza że można je łatwo edytować, dodawać i usuwać całe paragrafy czy tylko niektóre podpunkty. Tak więc każdą umowę bez trudu dostosujesz do swoich potrzeb. Jednak uwaga, Umownie.pl oferuje ci coś więcej niż tylko możliwość łatwego wystawiania różnego rodzaju umów. Możesz tutaj również wystawiać rachunki do umów, a aplikacja samodzielnie obliczy kwoty netto i brutto. Ponadto wszystkie wystawione przez ciebie dokumenty pozostają zapisane tak więc w każdej chwili możesz do nich wrócić i je przeglądać.

Jest to dodatkowo o tyle łatwe, że aplikacja osobno pokazuje umowy będące w trakcie realizacji od tych już zrealizowanych. W dodatku jeśli często podpisujesz podobne umowy z różnymi osobami, łatwo zdefiniujesz sobie wzór umowy, który zostanie zapamiętany w aplikacji po to, byś w przyszłości mógł wystawiać umowę podając jedynie dane kontrahenta. Wypróbuj Umownie.pl całkiem za darmo i zobacz jakie to proste!

Wystaw umowę o współpracy z lekarzem

Podaj adres e-mail i hasło