Umownie

Masz pytanie? Zadzwoń: infolinia: 22 307 19 18
lub napisz: info@umownie.pl

Umowa o współpracy z elektrykiem

Umowa o współpracy z elektrykiem

Jesteś właścicielem firmy budowlanej lub świadczysz usługi związane z naprawą i instalacją sieci elektrycznych? Być może w Twojej firmie od czasu do czasu potrzeba pomocy kogoś wyspecjalizowanego w tej dziedzinie?

Nie musisz od razu zatrudniać elektryka na umowę o pracę – rozwiązaniem może być skorzystanie z usług innej firmy i rozliczanie na podstawie faktur. W takim wypadku warto określić ramy współpracy za pomocą odpowiedniej umowy.

Zawód elektryka - mało popularny ale wciąż potrzebny

Być może zawód elektryka nie bije rekordów popularności wśród absolwentów szkół średnich, ale wciąż jest niezbędny dla poprawnego funkcjonowania infrastruktury elektrycznej. Elektrycy znajdują zatrudnienie praktycznie wszędzie, gdzie znajdują się instalacje elektryczne wymagające konserwacji czy chociażby w każdej firmie budowlanej. Osoba na tym stanowisku powinna posiadać odpowiednie wykształcenie poparte doświadczeniem w pracy na podobnym stanowisku. W tym wypadku potrzebne jest co najmniej wykształcenie średnie techniczne oraz odpowiednie certyfikaty i uprawnienia, które można zdobyć m.in. zdając egzaminy w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich

Co zawrzeć w umowie o współpracy z elektrykiem?

Pisząc umowę o współpracy z elektrykiem należy zamieścić w niej zestawienie obowiązków i wymagań dla osoby wykonującej ten zawód. Elektryk może więc zostać najęty do montażu i naprawy instalacji elektrycznych oraz dokonywania w nich doraźnych prac konserwacyjnych. Projektowanie tego typu instalacji i tworzenie związanej z nimi dokumentacji jest niezbędne przy okazji pracy na budowie. Inne obowiązki elektryka, to instalacja, kalibracja, obsługa i konserwacja maszyn.

W umowie o współpracy z elektrykiem mogą się również znaleźć zastrzeżenia prawne, które dodatkowo regulują warunki jego pracy. Do najpopularniejszych w tym zawodzie należą:

  • klauzula powierzenia mienia – elektryk korzysta z mienia należącego do zlecającego i ma do niego szeroki dostęp, dlatego musi być odpowiedzialny za wszelkie szkody, które mogą się zdarzyć w wyniku pracy,
  • oświadczenie Zleceniobiorcy
  • klauzula przekazania praw autorskich – w przypadku kiedy instalacja elektryczna i dokumentacja są autorskim wytworem elektryka.

Zamiast trudzić się pisząc umowy – wejdź na Umownie.pl!

Umowa o współpracy jest na tyle nietypowa, że niejednokrotnie wymaga indywidualnego podejścia. Z tego powodu trudno znaleźć dobry wzór takiej umowy, szczególnie jeśli potrzeba dostosować ją do wymogów współpracy z elektrykiem. Szczęśliwie istnieje serwis dzięki któremu znacznie łatwiej sporządzić niemal każdą umowę.

Na Umownie.pl znajduje się ponad 150 gotowych umów dla rozmaitych zawodów (w tym dla elektryka), które można wykorzystać praktycznie od razu. Wystarczy wybrać odpowiedni szablon i dostosować go do własnych potrzeb (można edytować poszczególne paragrafy, usuwać zbędne i dodawać własne fragmenty). Dodatkowo, za pomocą prostych narzędzi jednym kliknięciem stworzysz świadectwa pracy, wypowiedzenia i rachunki do umów, a także automatycznie obliczysz stawki netto i brutto wynagrodzenia oraz składki ZUS. Stworzoną w ten sposób umowę możesz zapisać jako plik PDF, wydrukować lub wysłać mailem – i to wszystko bez wychodzenia z przeglądarki.

Rejestracja i testowanie serwisu nic nie kosztuje! Sprawdź na Umownie.pl i przekonaj się na własnej skórze!

Wystaw umowę o współpracy z elektrykiem

Podaj adres e-mail i hasło