Umownie

Masz pytanie? Zadzwoń: infolinia: 22 307 19 18
lub napisz: info@umownie.pl

Umowa o współpracy w przedmiocie świadczenia usług doradczych

Umowa o współpracy w przedmiocie świadczenia usług doradczych

Potrzebujesz skorzystać z usług doradcy, specjalisty, którego porady są istotne dla funkcjonowania Twojej firmy?

Warto skorzystać z usług osoby, która prowadzi działalność gospodarczą – dzięki temu będzie można rozliczyć się z nią na podstawie faktury. Oprócz tego warto spisać umowę o współpracy. Jak to zrobić?

Faktura VAT to za mało

Z usług doradcy można korzystać dorywczo. Doradcy i konsultanci w wielu firmach nie są potrzebni na co dzień. Współpracę nawiązuje się, gdy pojawia się zapotrzebowanie na ich wiedzę. Można powiedzieć, że ich ekspercka wiedza stanowi towar kupowany „na firmę”, więc rozliczamy się z nimi na podstawie faktury VAT.

Jednak faktura zwykle nie określa szczegółowo obowiązków i praw obu stron. A przecież jeśli doradca ma zapewnić poradę adekwatną do naszych potrzeb, trzeba go zwykle wtajemniczyć w ważne sprawy firmy. Dla takich zapisów należy podpisać umowę o współpracy w zakresie świadczenia usług doradczych.

Kwalifikacje doradcy

Kogo można zaangażować do doradztwa? Zajęciem tym mogą się trudnić rozmaici eksperci. Najbardziej powszechne są porady finansowe, podatkowe, personalne i prawne. Jednak w firmie mogą być też potrzebne usługi doradcze z zakresu różnic kulturowych, jeśli firma rozszerza działania i otwiera zagraniczne filie. Zakład który rozszerza działalność o produkcję nowego towaru, może potrzebować specjalisty, który doradzi jaki sprzęt warto zakupić.

Podobne sytuacje można mnożyć, co oznacza, że podobnie można też mnożyć ekspertów zajmujących się doradztwem. Trudno więc określić jakimi konkretnie kwalifikacjami powinni się oni wykazywać, bo w przypadku każdego zawodu może to wyglądać inaczej. Ważne jednak, aby byli wykwalifikowanymi specjalistami w swojej dziedzinie, mieli bogate doświadczenie oraz odpowiednie wykształcenie kierunkowe poparte dokumentami.

Umowa o współpracę z doradcą

Ważnym elementem umowy o współpracy w przedmiocie świadczenia usług doradczych jest oświadczenie doradcy o prowadzeniu działalności gospodarczej w ramach której świadczy tego typu usługi. Konieczne jest też precyzyjne określenie zakresu doradztwa oraz tego jakiego projektu czy działania mają dotyczyć. Jeśli oczekujemy od doradcy sporządzenia raportu i przesłania go drogą elektroniczną, również należy zamieścić stosowną klauzulę.

W umowie warto też nadmienić, iż zadanie nie może zostać przekazane osobie trzeciej. W przeciwnym przypadku może on oddelegować do tego zadania swojego pracownika. Ważne są też klauzule dotyczące poufności przekazanych danych oraz zakazu działalności konkurencyjnej. W szczególności jeśli w celu uzyskania porady przekazujemy doradcy informacje kluczowe dla działania firmy, które stanowią tajemnicę, a w przypadku współpracy z doradcą dzieje się tak często.

150 wzorów umów na Umownie.pl

Spisując umowę łatwo przeoczyć jakąś istotną klauzulę, co później może się negatywnie odbić na funkcjonowaniu firmy. Zamiast ryzykować pisząc umowę samodzielnie, warto skorzystać z aplikacji Umownie.pl. Zawiera ona ponad 150 wzorów różnych umów przygotowanych przez naszych prawników będących jednocześnie specjalistami w zakresie prawa pracy. Tak więc korzystając z tych wzorów masz pewność, że są one wiarygodne i bezpieczne dla twojej firmy.

Znajdziesz tutaj umowy o pracę, o dzieło, zlecenia i o współpracy. Wśród różnych zawodów, których dotyczą, znajdziesz umowy ze specjalistą HR, PR, tłumaczem, doradcą i wiele innych. Oczywiście wzory podlegają łatwej edycji, można dodawać bądź usuwać poszczególne paragrafy albo zmieniać ich kolejność. Zostają one też zapisane w aplikacji, więc są zawsze dostępne po zalogowaniu do serwisu. Ponadto, Umownie.pl posiada wbudowany kalkulator wynagrodzeń, przelicza więc składki ZUS oraz stawki netto/brutto. W razie potrzeby generuje też załączniki do umowy, rachunki i wypowiedzenia.

Jeśli masz ochotę sprawdzić jak to działa, wystarczy że się zarejestrujesz i sprawdzisz funkcje Umownie.pl. Naprawdę warto!

Wystaw umowę o współpracy w przedmiocie świadczenia usług doradczych

Podaj adres e-mail i hasło